Qualtek Electronics Corp. 739W-X2/45
739W-X2/45 picture photo
Mfg. Part Number
739W-X2/45
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
TMPR RES NEMA 5-15R SNP-IN OUTLT
Datasheet Download
739W-X2/45.pdf
Availability of 739W-X2/45
QUANTITY
739W-X2/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 739W-X2/45
Internal Part NumberEIS-739W-X2/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNEMA 5-15R Tamper Resistant Power Outlet
AC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series739W
PackagingBulk
Connector StyleNEMA 5-15
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationIDC
Switch Features-
FeaturesTerminating Cover
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 24.50mm x 24.50mm
Panel Thickness0.031" ~ 0.079" (0.79mm ~ 2.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalscUL, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)739W-X2/45
Related Links739W-, 739W-X2/45 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
739W-X2/45 Details Description
Related parts for 739W-X2/45
BIT TORX T20 1.97" datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER RA 60POS 1.27MM datasheet.pdf
SGE-225-2-1120 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN 5POS 2.54MM HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf