3M 73F-250-32
73F-250-32 picture photo
Mfg. Part Number
73F-250-32
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
73F-250-32.pdf
Availability of 73F-250-32
QUANTITY
73F-250-32 Order Process
Ship out your order
Specifications of 73F-250-32
Internal Part NumberEIS-73F-250-32
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Series-
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.630" (16.00mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-12 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
Color-
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73F-250-32
Related Links73F-2, 73F-250-32 Datasheet, 3M Distributor
73F-250-32 Details Description
Related parts for 73F-250-32
JUMPER-H1502TR/A2015R/H1500TR 4" datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 10% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 8KV datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf