Bourns Inc. 73F153AF-RC
73F153AF-RC picture photo
Mfg. Part Number
73F153AF-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5MH 150MA 8.8 OHM TH
Datasheet Download
73F153AF-RC.pdf
Availability of 73F153AF-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
73F153AF-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 73F153AF-RC
Internal Part NumberEIS-73F153AF-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL73F Series Apr/2015
Standard Package72
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series73F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5mH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.8 Ohm Max
Q @ Freq140 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.580" Dia x 0.625" L (14.73mm x 15.88mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73F153AF-RC
Related Links73F15, 73F153AF-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
73F153AF-RC Details Description
Related parts for 73F153AF-RC
IC MCU 8BIT 16KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
DEKAFIX FSZ 5 MARKED 21-30 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SPLICE 18.5-21AWG THRU datasheet.pdf
BLZP 5.08/10/270F SN OR BX datasheet.pdf
1/8 BRICK HEATSINK 58X23X6.1MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V .115A datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf