Bourns Inc. 73F183AF-RC
73F183AF-RC picture photo
Mfg. Part Number
73F183AF-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 150MA 11 OHM TH
Datasheet Download
73F183AF-RC.pdf
Availability of 73F183AF-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
73F183AF-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 73F183AF-RC
Internal Part NumberEIS-73F183AF-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL73F Series Apr/2015
Standard Package72
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series73F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8mH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11 Ohm Max
Q @ Freq140 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant1.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.610" Dia x 0.625" L (15.49mm x 15.88mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73F183AF-RC
Related Links73F18, 73F183AF-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
73F183AF-RC Details Description
Related parts for 73F183AF-RC
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6A NONINV 8-MLF datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220F datasheet.pdf
DIODE PIN 200V 250MW SOT-5 datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 8KSPS 8CH 64TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO PROG 0.3A 8WQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 4POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf