Bourns Inc. 73F563AF
73F563AF picture photo
Mfg. Part Number
73F563AF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 80MA 25 OHM TH
Datasheet Download
73F563AF.pdf
Availability of 73F563AF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
73F563AF Order Process
Ship out your order
Specifications of 73F563AF
Internal Part NumberEIS-73F563AF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series73F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6mH
Tolerance±5%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)25 Ohm Max
Q @ Freq95 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.560" Dia x 0.625" L (14.22mm x 15.88mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73F563AF
Related Links73F5, 73F563AF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
73F563AF Details Description
Related parts for 73F563AF
TERM FORK HT SHR 22-18AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 5POS datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FRAME GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf