Grayhill, Inc. 73G-II020
73G-II020 picture photo
Mfg. Part Number
73G-II020
Manufacturer
Product Category
I/O Relay Modules - Analog
Brief Description
I/O MODULE 0-20MA 12-BIT;4.88UA
Datasheet Download
73G-II020.pdf
Availability of 73G-II020
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
73G-II020 Order Process
Ship out your order
Specifications of 73G-II020
Internal Part NumberEIS-73G-II020
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
PCN Obsolescence/ EOL73G Series/ProMux 03/Feb/2012
Standard Package1
Category Relays
FamilyI/O Relay Modules - Analog
Series73
TypeInput, Current
ColorBlue
StyleG5
Number of Inputs, Outputs1 Channel, Differential
Resolution12-bit; 4.88µA/count
Logic Voltage5VDC (4.5 ~ 5.5VDC)
Module Type0 ~ 20mA
Serial Data Format12-bit packet
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73G-II020
Related Links73G-, 73G-II020 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
73G-II020 Details Description
Related parts for 73G-II020
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES WIREWOUND .12 OHM 3W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 156MA 2.86 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO3 datasheet.pdf