CTS Electronic Components 73M2R015F
73M2R015F picture photo
Mfg. Part Number
73M2R015F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
73M2R015F.pdf
Availability of 73M2R015F
QUANTITY
73M2R015F Order Process
Ship out your order
Specifications of 73M2R015F
Internal Part NumberEIS-73M2R015F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73M2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.138" W (6.40mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73M2R015F
Related Links73M2, 73M2R015F Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73M2R015F Details Description
Related parts for 73M2R015F
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 74MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 30 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 4M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf