C&K Components 7401J1CME3
7401J1CME3 picture photo
Mfg. Part Number
7401J1CME3
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V
Datasheet Download
7401J1CME3.pdf
Availability of 7401J1CME3
QUANTITY
7401J1CME3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7401J1CME3
Internal Part NumberEIS-7401J1CME3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7401J1CME3
Related Links7401J, 7401J1CME3 Datasheet, C&K Components Distributor
7401J1CME3 Details Description
Related parts for 7401J1CME3
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 17.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf