C&K Components 7401J1V2QE2
7401J1V2QE2 picture photo
Mfg. Part Number
7401J1V2QE2
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V
Datasheet Download
7401J1V2QE2.pdf
Availability of 7401J1V2QE2
QUANTITY
7401J1V2QE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7401J1V2QE2
Internal Part NumberEIS-7401J1V2QE2
Category Switches
FamilyRocker Switches
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7401J1V2QE2
Related Links7401J, 7401J1V2QE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7401J1V2QE2 Details Description
Related parts for 7401J1V2QE2
RES SMD 1.6 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
REMOTE TERMINAL 16 NPN IN datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN datasheet.pdf
IC SRAM 2M 128KX16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf