C&K Components 7405J21ZQE22
7405J21ZQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7405J21ZQE22
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V
Datasheet Download
7405J21ZQE22.pdf
Availability of 7405J21ZQE22
QUANTITY
7405J21ZQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7405J21ZQE22
Internal Part NumberEIS-7405J21ZQE22
Category Switches
FamilyRocker Switches
Circuit4PDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.05mm x 10.41mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7405J21ZQE22
Related Links7405J2, 7405J21ZQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7405J21ZQE22 Details Description
Related parts for 7405J21ZQE22
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 16A ITO220AC datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOD123 datasheet.pdf
OSC VCXO 1.5GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 115-284V datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf