CTS Electronic Components 740X043154JP
740X043154JP picture photo
Mfg. Part Number
740X043154JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 150K OHM 0302
Datasheet Download
740X043154JP.pdf
Availability of 740X043154JP
QUANTITY
740X043154JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 740X043154JP
Internal Part NumberEIS-740X043154JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series740
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element31mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0302 (0805 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.031" L x 0.024" W (0.80mm x 0.60mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)740X043154JP
Related Links740X04, 740X043154JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
740X043154JP Details Description
Related parts for 740X043154JP
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 7.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 22AWG 500' datasheet.pdf
N4 3-PT DBL DOOR FLOORMOUNT datasheet.pdf
CONN FREE HANGING RCPT 65SKT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf