Vishay/Dale CMF552M3000FHBF
CMF552M3000FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M3000FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.3M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M3000FHBF.pdf
Availability of CMF552M3000FHBF
QUANTITY
CMF552M3000FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M3000FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF552M3000FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.3M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M3000FHBF
Related LinksCMF552M, CMF552M3000FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M3000FHBF Details Description
Related parts for CMF552M3000FHBF
SOCKET TERM W/CLIP FOR JC2 RELAY datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
VARISTOR 80V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 900MA 35 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
14+14 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
TIP SINGLE FLAT 1/16 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTW 10POS datasheet.pdf