CTS Electronic Components 740X043560JP
740X043560JP picture photo
Mfg. Part Number
740X043560JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0302
Datasheet Download
740X043560JP.pdf
Availability of 740X043560JP
QUANTITY
740X043560JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 740X043560JP
Internal Part NumberEIS-740X043560JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series740
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element31mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0302 (0805 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.031" L x 0.024" W (0.80mm x 0.60mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)740X043560JP
Related Links740X04, 740X043560JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
740X043560JP Details Description
Related parts for 740X043560JP
CONN SPRING CONT 34 POS .256 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 550KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 19MH 100:1:1 TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf