C&K Components 7411SH3ZQE22
7411SH3ZQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7411SH3ZQE22
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V
Datasheet Download
7411SH3ZQE22.pdf
Availability of 7411SH3ZQE22
QUANTITY
7411SH3ZQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7411SH3ZQE22
Internal Part NumberEIS-7411SH3ZQE22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDP3T
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.16mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Actuator MaterialBrass
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7411SH3ZQE22
Related Links7411SH, 7411SH3ZQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7411SH3ZQE22 Details Description
Related parts for 7411SH3ZQE22
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2K OHM 5% 15W datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf