Yageo RT1206BRD071K33L
RT1206BRD071K33L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD071K33L
Brief Description
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD071K33L.pdf
Availability of RT1206BRD071K33L
QUANTITY
RT1206BRD071K33L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD071K33L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD071K33L
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD071K33L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD071K33L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD071K33L Details Description
Related parts for RT1206BRD071K33L
AC/DC CONVERTER 54V 500W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf