Bourns Inc. 9250-685-RC
9250-685-RC picture photo
Mfg. Part Number
9250-685-RC
Brief Description
FIXED IND 6.8MH 27MA 111 OHM TH
Datasheet Download
9250-685-RC.pdf
Availability of 9250-685-RC
QUANTITY
9250-685-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 9250-685-RC
Internal Part NumberEIS-9250-685-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL9250 Series 31/Dec/2007
Material - CoreFerrite
Inductance6.8mH
Tolerance±10%
Current Rating27mA
Current - Saturation16mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)111 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant660kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9250-685-RC
Related Links9250-, 9250-685-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
9250-685-RC Details Description
Related parts for 9250-685-RC
BOX ABS 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 150KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
FERR BEAD 1 KOHM 300MA 0603 SMD datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
POE GIGA-MINIMC, 2TX/LX-SM1310/P datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf