Rubycon 2SXE220MR07
2SXE220MR07 picture photo
Mfg. Part Number
2SXE220MR07
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
2SXE220MR07.pdf
Availability of 2SXE220MR07
QUANTITY
2SXE220MR07 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SXE220MR07
Internal Part NumberEIS-2SXE220MR07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPC-CON, SXE
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SXE220MR07
Related Links2SXE2, 2SXE220MR07 Datasheet, Rubycon Distributor
2SXE220MR07 Details Description
Related parts for 2SXE220MR07
INDUCTOR COMMON MODE 66mH T/H datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 20BIT 64TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 17POS 2MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PPE 2.5/4 PUSH IN datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON PILL PACK datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
XFP CAGE W/O EMI GASKET datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W T18 datasheet.pdf