Taoglas Limited FXP73.07.0100A
FXP73.07.0100A picture photo
Mfg. Part Number
FXP73.07.0100A
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANT FLEX CIRC PCB W/CABLE 100MM
Datasheet Download
FXP73.07.0100A.pdf
Availability of FXP73.07.0100A
QUANTITY
FXP73.07.0100A Order Process
Ship out your order
Specifications of FXP73.07.0100A
Internal Part NumberEIS-FXP73.07.0100A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesFlex PCB Antenna Integration
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (2 GHz ~ 3 GHz)
Frequency (Center/Band)2.4GHz
Frequency Range2.4GHz ~ 2.483.5GHz
Antenna TypeFlat Patch
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain2.5dBi
Power - Max5W
Features-
TerminationConnector, IPEX MHFI (U.FL)
Ingress Protection-
Mounting TypeAdhesive
Height (Max)0.004" (0.10mm)
ApplicationsBluetooth, WLAN, Zigbee™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXP73.07.0100A
Related LinksFXP73.0, FXP73.07.0100A Datasheet, Taoglas Limited Distributor
FXP73.07.0100A Details Description
Related parts for FXP73.07.0100A
MODULE POWER 240VAC CERAMIC datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC I/O CONTROLLER 128-QFN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF P2H RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf