C&K Components 7413P3YWBE
7413P3YWBE picture photo
Mfg. Part Number
7413P3YWBE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V
Datasheet Download
7413P3YWBE.pdf
Availability of 7413P3YWBE
QUANTITY
7413P3YWBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7413P3YWBE
Internal Part NumberEIS-7413P3YWBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDP3T
Switch FunctionOn-On-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7413P3YWBE
Related Links7413P, 7413P3YWBE Datasheet, C&K Components Distributor
7413P3YWBE Details Description
Related parts for 7413P3YWBE
CONN HEADER 34POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.23K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
USB 2.0 MULTI FLASH MEDIA CTRLR datasheet.pdf
OPENLNS CT PROF ED W/O VISIO KEY datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf