CTS Electronic Components 741C0831001FP
741C0831001FP picture photo
Mfg. Part Number
741C0831001FP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804
Datasheet Download
741C0831001FP.pdf
Availability of 741C0831001FP
QUANTITY
741C0831001FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C0831001FP
Internal Part NumberEIS-741C0831001FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C0831001FP
Related Links741C08, 741C0831001FP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C0831001FP Details Description
Related parts for 741C0831001FP
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMA datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RING TERM 10-12AWG 10 STUD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT PAR 125MSPS 48TQFP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf