CTS Electronic Components 741C083563J
741C083563J picture photo
Mfg. Part Number
741C083563J
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 0804
Datasheet Download
741C083563J.pdf
Availability of 741C083563J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741C083563J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C083563J
Internal Part NumberEIS-741C083563J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C083563J
Related Links741C0, 741C083563J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C083563J Details Description
Related parts for 741C083563J
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
IC REG MULTIPLE OUTPUT 28TSSOP datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A TO263-3L datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CUT OFF BLADE datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf