CTS Electronic Components 741X043100J
741X043100J picture photo
Mfg. Part Number
741X043100J
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0404
Datasheet Download
741X043100J.pdf
Availability of 741X043100J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741X043100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X043100J
Internal Part NumberEIS-741X043100J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0404 (1010 Metric), Convex
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X043100J
Related Links741X0, 741X043100J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X043100J Details Description
Related parts for 741X043100J
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 1-3/4" datasheet.pdf
LED T-3 1/4 BLUE 12V WEDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO201AD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 330MA 2.3 OHM datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 470MA 804 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf