CTS Electronic Components 741X043102J
741X043102J picture photo
Mfg. Part Number
741X043102J
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0404
Datasheet Download
741X043102J.pdf
Availability of 741X043102J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741X043102J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X043102J
Internal Part NumberEIS-741X043102J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0404 (1010 Metric), Convex
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X043102J
Related Links741X0, 741X043102J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X043102J Details Description
Related parts for 741X043102J
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D-LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN IDC 16POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
ADAPTER SP CUSTOMIZABLE MODEL datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
6800UF 25V 35X40MM 85C 15000H datasheet.pdf