EPCOS (TDK) B32526T1336K
B32526T1336K picture photo
Mfg. Part Number
B32526T1336K
Brief Description
CAP FILM 33UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
B32526T1336K.pdf
Availability of B32526T1336K
QUANTITY
B32526T1336K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32526T1336K
Internal Part NumberEIS-B32526T1336K
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32526
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32526T1336K
Related LinksB32526, B32526T1336K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32526T1336K Details Description
Related parts for B32526T1336K
SW ROTARY DIP ORN DEC RT ANG PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 35mA 24-SSOP/QSOP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
RESISTOR VAR 3K OHM EXT PNL MT datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
A4 MD 1.5KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 7.7A 50 MOHM TH datasheet.pdf