NKK Switches M2012TJG01-FA-2A-C
M2012TJG01-FA-2A-C picture photo
Mfg. Part Number
M2012TJG01-FA-2A-C
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2012TJG01-FA-2A-C.pdf
Availability of M2012TJG01-FA-2A-C
QUANTITY
M2012TJG01-FA-2A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012TJG01-FA-2A-C
Internal Part NumberEIS-M2012TJG01-FA-2A-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2012TJG01-FA-2A-C
Category Switches
FamilyRocker Switches
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V) - Illuminated
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)2.8 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.90mm x 12.50mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012TJG01-FA-2A-C
Related LinksM2012TJG0, M2012TJG01-FA-2A-C Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012TJG01-FA-2A-C Details Description
Related parts for M2012TJG01-FA-2A-C
CAP FILM 3.3UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 40KSPS LP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 16C datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 310VAC datasheet.pdf