CTS Electronic Components 741X043102JP
741X043102JP picture photo
Mfg. Part Number
741X043102JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0404
Datasheet Download
741X043102JP.pdf
Availability of 741X043102JP
QUANTITY
741X043102JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X043102JP
Internal Part NumberEIS-741X043102JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0404 (1010 Metric), Convex
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X043102JP
Related Links741X04, 741X043102JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X043102JP Details Description
Related parts for 741X043102JP
CONN RECEPT 28POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS 28AWG 10CM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST LV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 580MA 300 MOHM datasheet.pdf
DX HCC SNG 0.100" SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf