CTS Electronic Components 741X08333R0FP
741X08333R0FP picture photo
Mfg. Part Number
741X08333R0FP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 0804
Datasheet Download
741X08333R0FP.pdf
Availability of 741X08333R0FP
QUANTITY
741X08333R0FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X08333R0FP
Internal Part NumberEIS-741X08333R0FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X08333R0FP
Related Links741X08, 741X08333R0FP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X08333R0FP Details Description
Related parts for 741X08333R0FP
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8MSOP datasheet.pdf
CARRIER LEAD CHIP 4-5/16X 4-5/16 datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 900VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf