CTS Electronic Components 741X163121JP
741X163121JP picture photo
Mfg. Part Number
741X163121JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 1506
Datasheet Download
741X163121JP.pdf
Availability of 741X163121JP
QUANTITY
741X163121JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X163121JP
Internal Part NumberEIS-741X163121JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1506, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.156" L x 0.063" W (3.95mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X163121JP
Related Links741X16, 741X163121JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X163121JP Details Description
Related parts for 741X163121JP
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
CONN FFC TOP 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 5TSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 960MA 513 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf