CTS Electronic Components 741X163122JP
741X163122JP picture photo
Mfg. Part Number
741X163122JP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 1506
Datasheet Download
741X163122JP.pdf
Availability of 741X163122JP
QUANTITY
741X163122JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X163122JP
Internal Part NumberEIS-741X163122JP
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.156" L x 0.063" W (3.95mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X163122JP
Related Links741X16, 741X163122JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X163122JP Details Description
Related parts for 741X163122JP
TERMINAL BLOCK 5MM 3POS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TXRX RS-485 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf