CTS Electronic Components 742C043224JTR
742C043224JTR picture photo
Mfg. Part Number
742C043224JTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 220K OHM 0606
Datasheet Download
742C043224JTR.pdf
Availability of 742C043224JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C043224JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C043224JTR
Internal Part NumberEIS-742C043224JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0606, Concave
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C043224JTR
Related Links742C04, 742C043224JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C043224JTR Details Description
Related parts for 742C043224JTR
RES SMD 698K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DL PCB GOLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 6.0A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
SHEET METAL SCREW HEX SLOTTED #6 datasheet.pdf
E-157-38T RING KRIMPTITE datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
FET RF N-CH 28V 2A 211-11 datasheet.pdf
PHOTODIODE ARRAY 6ELEMENT SMCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf