Vicor Corporation V72A48E400BG2
V72A48E400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A48E400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48E400BG2.pdf
Availability of V72A48E400BG2
QUANTITY
V72A48E400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48E400BG2
Internal Part NumberEIS-V72A48E400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48E400BG2
Related LinksV72A48, V72A48E400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48E400BG2 Details Description
Related parts for V72A48E400BG2
RES SMD 0.475 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
MOD IPM 1200V 5A DIP datasheet.pdf
IC CTRL XPHASE3 20-MLPQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.44A 110 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
SHAFT COLLAR datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
3 & 5V Octal 8-Bit Voltage Output DAC with Serial Interface IC datasheet.pdf