CTS Electronic Components 742C043331JTR
742C043331JTR picture photo
Mfg. Part Number
742C043331JTR
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 330 OHM 0606
Datasheet Download
742C043331JTR.pdf
Availability of 742C043331JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C043331JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C043331JTR
Internal Part NumberEIS-742C043331JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0606, Concave
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C043331JTR
Related Links742C04, 742C043331JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C043331JTR Details Description
Related parts for 742C043331JTR
RELAY TELECOM DPDT 10MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOUNT RECT IC 16DIP 0.060" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
PAC-PREM-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
IC CTRLR PFC HV ACTIVE X2 16SOIC datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1800V 300NS DO-204AL datasheet.pdf