CTS Electronic Components 742C043683JP
742C043683JP picture photo
Mfg. Part Number
742C043683JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 68K OHM 0606
Datasheet Download
742C043683JP.pdf
Availability of 742C043683JP
QUANTITY
742C043683JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C043683JP
Internal Part NumberEIS-742C043683JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0606, Concave
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C043683JP
Related Links742C04, 742C043683JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C043683JP Details Description
Related parts for 742C043683JP
FLKM-D25SUB/S datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
5+2 PF R/A SIGNAL RCPT datasheet.pdf
GDT 180V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SEALING CAP M12 PLASTIC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
HDR 10POS RA 2MM datasheet.pdf
DSUB 24H7 M PCR/A G50 50 OHM datasheet.pdf