CTS Electronic Components 742C083121JP
742C083121JP picture photo
Mfg. Part Number
742C083121JP
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206
Datasheet Download
742C083121JP.pdf
Availability of 742C083121JP
QUANTITY
742C083121JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083121JP
Internal Part NumberEIS-742C083121JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083121JP
Related Links742C08, 742C083121JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083121JP Details Description
Related parts for 742C083121JP
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN FML 240POS 8ROW SMD GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PROXIMITY RECT 5MM NPN NO UNSHLD datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN 26POS 2MM DUAL TH datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.35MM + PWR SMD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf