Amphenol Industrial ACC02E-20-29S(003)
ACC02E-20-29S(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC02E-20-29S(003)
Brief Description
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
ACC02E-20-29S(003).pdf
Availability of ACC02E-20-29S(003)
QUANTITY
ACC02E-20-29S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02E-20-29S(003)
Internal Part NumberEIS-ACC02E-20-29S(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02E-20-29S(003)
Related LinksACC02E-20, ACC02E-20-29S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02E-20-29S(003) Details Description
Related parts for ACC02E-20-29S(003)
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI DIFFERENTIAL GAUGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK 10POS 35DEG VERT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA EMD2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO216 datasheet.pdf