United Chemi-Con E36D500LPN683TE92M
E36D500LPN683TE92M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN683TE92M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN683TE92M.pdf
Availability of E36D500LPN683TE92M
QUANTITY
E36D500LPN683TE92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN683TE92M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN683TE92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN683TE92M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN683TE92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN683TE92M Details Description
Related parts for E36D500LPN683TE92M
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 5POS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 24TBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
MICRO 15C S 3" WHT JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf