CTS Electronic Components 742C083152JP
742C083152JP picture photo
Mfg. Part Number
742C083152JP
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 1206
Datasheet Download
742C083152JP.pdf
Availability of 742C083152JP
QUANTITY
742C083152JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083152JP
Internal Part NumberEIS-742C083152JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083152JP
Related Links742C08, 742C083152JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083152JP Details Description
Related parts for 742C083152JP
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6UDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 6DFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 10AWG PLUS KEYED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
5P IMPACT MEZZ 38MM 12COL OPEN A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 40V DUAL 8DIP datasheet.pdf