CTS Electronic Components 742C083272JP
742C083272JP picture photo
Mfg. Part Number
742C083272JP
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 1206
Datasheet Download
742C083272JP.pdf
Availability of 742C083272JP
QUANTITY
742C083272JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083272JP
Internal Part NumberEIS-742C083272JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083272JP
Related Links742C08, 742C083272JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083272JP Details Description
Related parts for 742C083272JP
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 3POS CBL MNT datasheet.pdf
R/A SOLDER HEADER datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 12-16AWG YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 0.2A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
SMA BLKHD JCK IP67-AMC PLG 250MM datasheet.pdf