SSI Technologies Inc P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000
P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000
P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-B-P-4.5OVP-000-000
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN JACK STEREO 3.5MM VERTICAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 18POS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 18K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 600MM 1MM G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf