CTS Electronic Components 742C083560JP
742C083560JP picture photo
Mfg. Part Number
742C083560JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 1206
Datasheet Download
742C083560JP.pdf
Availability of 742C083560JP
QUANTITY
742C083560JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083560JP
Internal Part NumberEIS-742C083560JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083560JP
Related Links742C08, 742C083560JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083560JP Details Description
Related parts for 742C083560JP
DIODE SCHOTTKY 60V 5.5A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC HALL SWITCH MICROPWR SOT-553 datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
DFN-8 STENCIL datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf