CTS Electronic Components 742C083564JPTR
742C083564JPTR picture photo
Mfg. Part Number
742C083564JPTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 1206
Datasheet Download
742C083564JPTR.pdf
Availability of 742C083564JPTR
QUANTITY
742C083564JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083564JPTR
Internal Part NumberEIS-742C083564JPTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083564JPTR
Related Links742C083, 742C083564JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083564JPTR Details Description
Related parts for 742C083564JPTR
CARDEDGE LO PRO 44POS .156 GRN datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 14.1VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
SNAP RING 5555-18 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL 1COND 24AWG 600V WHITE 1000' datasheet.pdf