Vishay/Dale CMF555M7600FKEB
CMF555M7600FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555M7600FKEB
Brief Description
RES 5.76M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555M7600FKEB.pdf
Availability of CMF555M7600FKEB
QUANTITY
CMF555M7600FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555M7600FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF555M7600FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555M7600FKEB
Related LinksCMF555M, CMF555M7600FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555M7600FKEB Details Description
Related parts for CMF555M7600FKEB
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 034 datasheet.pdf
CARD RACK COMPACT PCI 3UX8.5X20 datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 196 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED RED 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf