Hirose Electric Co Ltd FX20-80P-0.5SV15
FX20-80P-0.5SV15 picture photo
Mfg. Part Number
FX20-80P-0.5SV15
Brief Description
CONN HDR 80POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
FX20-80P-0.5SV15.pdf
Availability of FX20-80P-0.5SV15
QUANTITY
FX20-80P-0.5SV15 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX20-80P-0.5SV15
Internal Part NumberEIS-FX20-80P-0.5SV15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX20
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights15mm, 25mm
Height Above Board0.519" (13.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX20-80P-0.5SV15
Related LinksFX20-80P, FX20-80P-0.5SV15 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX20-80P-0.5SV15 Details Description
Related parts for FX20-80P-0.5SV15
IC DRIVER HALF BRIDGE SGL 24SSOP datasheet.pdf
CABLE TIE STD BLUE 17.5" datasheet.pdf
DEBUGGER KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 450LM WHITE datasheet.pdf
D4SL-N3PFG-DN datasheet.pdf
ACCES. SPECIAL CABLE CLAMP EMC M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf