Murata Electronics North America GRM1556P1H8R2DZ01D
GRM1556P1H8R2DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H8R2DZ01D
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H8R2DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H8R2DZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H8R2DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H8R2DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H8R2DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H8R2DZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H8R2DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H8R2DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H8R2DZ01D
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRNK KIT RFL 3/4" BLK 12PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 3POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf