Bourns Inc. PWR4525WR020JE
PWR4525WR020JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525WR020JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525WR020JE.pdf
Availability of PWR4525WR020JE
QUANTITY
PWR4525WR020JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525WR020JE
Internal Part NumberEIS-PWR4525WR020JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR4525
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525WR020JE
Related LinksPWR4525, PWR4525WR020JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525WR020JE Details Description
Related parts for PWR4525WR020JE
BREADBOARD SOLDERLESS ACE327 datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 1.5A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf