Amphenol Aerospace Operations MS27472E18F28S
MS27472E18F28S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E18F28S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472E18F28S.pdf
Availability of MS27472E18F28S
QUANTITY
MS27472E18F28S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E18F28S
Internal Part NumberEIS-MS27472E18F28S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert18-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E18F28S
Related LinksMS27472, MS27472E18F28S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E18F28S Details Description
Related parts for MS27472E18F28S
EVAL MOD FOR THS4031 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 20A TO263 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 100' datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf