CTS Electronic Components 742C083824JPTR
742C083824JPTR picture photo
Mfg. Part Number
742C083824JPTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 820K OHM 1206
Datasheet Download
742C083824JPTR.pdf
Availability of 742C083824JPTR
QUANTITY
742C083824JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083824JPTR
Internal Part NumberEIS-742C083824JPTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083824JPTR
Related Links742C083, 742C083824JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083824JPTR Details Description
Related parts for 742C083824JPTR
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 2008 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PC/104 RCPT 102POS KEYED datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FEMALE REAR MT datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TACHOMETER LED 6 CHAR 24V PNL MT datasheet.pdf