Vishay/Dale CMF5540R200FKEB70
CMF5540R200FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540R200FKEB70
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540R200FKEB70.pdf
Availability of CMF5540R200FKEB70
QUANTITY
CMF5540R200FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540R200FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5540R200FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540R200FKEB70
Related LinksCMF5540R, CMF5540R200FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540R200FKEB70 Details Description
Related parts for CMF5540R200FKEB70
JUMPER-H2728TR/C2064L/X 12" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W STER 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf