CTS Electronic Components 742C163512JP
742C163512JP picture photo
Mfg. Part Number
742C163512JP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 2506
Datasheet Download
742C163512JP.pdf
Availability of 742C163512JP
QUANTITY
742C163512JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C163512JP
Internal Part NumberEIS-742C163512JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.252" L x 0.063" W (6.40mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C163512JP
Related Links742C16, 742C163512JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C163512JP Details Description
Related parts for 742C163512JP
CONN HOUSING 6POS 1.25MM NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216PS .050" SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC POT XDCP SGL LN LP 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf