CTS Electronic Components 742C163681JPTR
742C163681JPTR picture photo
Mfg. Part Number
742C163681JPTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 2506
Datasheet Download
742C163681JPTR.pdf
Availability of 742C163681JPTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C163681JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C163681JPTR
Internal Part NumberEIS-742C163681JPTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2506, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.252" L x 0.063" W (6.40mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C163681JPTR
Related Links742C163, 742C163681JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C163681JPTR Details Description
Related parts for 742C163681JPTR
FIXED IND 68UH 370MA 1.117 OHM datasheet.pdf
IC CTRL/REG PWM SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
GASKET BECU 15.24X406.4MM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 430MA 530 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf